logo    CLEOPATRA DREAM  EXKLUZIVNÍ ŠPERKY Z USA   NAKUPUJTE V USA V POHODLÍ DOMOVA ZA ČESKÉ KORUNY 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

VÍTÁME VÁS V NAŠEM E-SHOPU Cleopatra Dream

NACHAZÍTE SE VIRTUÁLNĚ V USA A MŮŽETE NAKUPOVAT ZA ČESKÉ KORUNY!!!

 

ZBOŽÍ DO OBCHODU JE PŘIDÁVÁNO KAŽDÝ DEN A POKUD MÁTE O NĚJAKÉ ZBOŽÍ OPRAVDOVÝ ZÁJEM NEVÁHEJTE , PROTOŽE UŽ ZÍTRA NEMUSÍ BÝT ZBOŽÍ SKLADEM.

http://www.facebook.com/pages/wwwcleopatradreamcz/322229474887?sk=app_107686255977528AMMOLITOVÉ ŠPERKY KANADA

Ammolity patří mezi nejvzácnější drahokamy. Jejich vzácnost je dána skutečností, že jejich jediné naleziště se nachází v kanadské provincii Alberta a pouze 5% z nalezených kusů je vhodných pro další zpracování.

Celá krása těchto šperků, zvlaště pak efektní hra světel a duhových barev.

Příběh ammolitu začíná před více jak 65 miliony let, kdy kroky dinosaurů rozechvívaly zem, pterosaurové byli pány oblohy a oceány byly zaplněny mnoha různými formami života. V této době byla Severní Amerika pokryta mělkým teplým mořem nazývaným Bearpow, jehož břehy sousedily s pohořím Skalistých hor v jihovýchodní části dnešní kanadské provincie Alberta.

V tomto moři žilo mnoho rozmanitých živočichů, ať již zcela neškodných, nebo takových monster jakými byli předchůdci dnešních žraloků. Zde se také objevili Ammonité, vzdálení předchůdci dnešních hlavonožců (chobotnic, sépií, atd.).

Ammonité (druhy Placenticeras mekki a vzácnější Placenticeras intercalare) byli hlavonožci s pevnou zakroucenou skořápkou, rozdělenou na komůrky vyplněné plynem. K pohybu využívali proud vody vypuzovaný vlastním tělem, tak jak to dělají chobotnice. V nebezbečí pak do tohoto proudu vypouštěli barvivo, které jim mělo usnadnit únik. Těchto vlastností pak plně využívali při úniku před svými nepřáteli mosasaury, nebo jinými predátory, pro něž byli pochoutkou.

Prázdné ulity ammonitů klesly do bahna bohatého na minerály, ve kterém zkameněly. Působením různých minerálů ulity získaly duhově hrající barvy. Tak vznikl organický drahokam nazývaný Ammolit.
V roce 1981 Mezinárodní komise barevných kamenů uznala ammolit jako organický drahokam. Pouze pět ze sta nalezených ammolitů je vhodných ke zpracování jako šperk. Tím se tedy stává ammolit jedním z nejvzácnějších drahokamů světa.

Původ krásných barev těchto schránek je velmi zajímavý. Schránky jsou tvořeny kromě malého množství organické látky konchiolinu zejména minerálem aragonitem, což je karbonát vápníku. V profilu mají tyto schránky tři vrstvy, přičemž horní a spodní vrstvu tvoří sloupečkovité mikrokrystalky aragonitu. Mnohem silnější střední vrstva je tvořena aragonitem ve formě překrývajících se destiček, spojených konchiolinem jako cihly maltou. Tloušťka destiček je shodná s vlnovou délkou viditelného světla, takže ohybem světelných paprsků vznikají duhové barvy. Při pohybu světla vůči kameni dochází ke změně barev. Je to stejný efekt, jaký se vyskytuje na mnohem známějším opálu, kde místo destičkových mikrokrystalků aragonitu jsou jeho příčinou kuličky kyseliny křemičité o průměru odpovídajícím vlnové délce světla.

Proč ale tyto krásné barvy mají pouze kanadské ammolity, když jde o celkem běžnou fosílii? Za ty desítky milionů let se aragonit, který je málo stabilní, přeměnil téměř vždy na stabilní modifikaci karbonátu vápníku, minerál kalcit. Ten má jinou strukturu i velikost krystalů a k ohybu světla na něm nemůže docházet. Nevysvětleno ale zůstává, proč právě aragonit na některých ammonitech z jediné kanadské lokality zůstal nezměněn a ukazuje nám nádhernou hru barev, která byla původně asi typická i pro ammonity z jiných míst.

Historie využití kanadských ammolitů sahají do roku 1917, kdy byly poprvé popsány. První pokusy o využití ve šperku jsou však známy až z roku 1969 a úspěšná těžba probíhá od osmdesátých let díky společnosti Korite. Proto se také těmto kamenům někdy říká korit. Při těžbě jsou vrstvy obsahující ammolity odkryty bagrem a potom opatrně vybírány jednotlivé kusy. Jen malá část z nich má kvalitní barvy. Vybrané kusy jsou pak řezány na kousky a podle tloušťky barevné vrstvy jsou děleny na dvě skupiny podobně jako opály. Ty silnější jsou broušeny do kabošonů a jsou ponechány v původním stavu, nebo jsou stabilizovány, tj. napouštěny látkou, která je zpevňuje. Slabší, které by se snadno zlomily, slouží k výrobě tripletů. Jsou vyleštěny s kouskem podložní vrstvy a na jejich povrch je nalepena destička křemene nebo syntetického spinelu, která chrání povrch proti poškrábání. Podle kvality se ammolity dělí na A a B, pouze nejkvalitnější neupravované kameny jsou označovány AA.

Jak již bylo řečeno, hotové broušené kameny nebo triplety jsou označovány obchodním názvem ammolit nebo korit. Jejich nejběžnějšími barvami jsou červená, oranžová, žlutá a zelená, naopak jen vzácně se vyskytuje modrá a fialová. Povrch schránek je rozdělen na drobné segmenty, které jsou od sebe odděleny tmavší vrstvičkou mladšího aragonitu. Index lomu ammolitu je 1.520 - 1.655, dvojlom 0.150 a hustota 2.67 - 2.85 g/cm3. V UV-záření mají ammolity jasně žlutou barvu. Nevýhodou pro šperkařské využití je pouze nižší tvrdost (4 v Mohsově stupnici), stejná jako u perel a jen o málo nižší než u opálu, takže při zacházení s ammolity je nutná stejná opatrnost jako u perel a opálů.

Stránka je zpracována podle článku:
"Ammolit, nový fosilní drahokam z Kanady" - J.Hyršl, časopis KLENOTNÍK a HODINÁŘ


NjdkZDJiM